пятница, 20 апреля 2018 г.

Маю право на ім'я


Виховна година для учнів початкових класів .

Тема: Маю право на ім'я.
Мета: Продовжити роботу над статтями Конвенції про права дитини, їх тлумаченням. Ознайомити дітей  з  походженням власних імен, їх значенням, традиціями ім’янаречення.  Розвивати творчу уяву; виховувати повагу до людини, свого родоводу.  Залучити учнів до пізнавальної пошуково – дослідницької діяльності.    Розвивати вміння працювати з різними джерелами інформації, класифікувати її, обирати головне, правильно оформлювати повідомлення.   Вчити працювати в групі, розвивати комунікативні здібності, висловлювати свої думки, спираючись на раніше отримані знання.   Розширювати кругозір учнів, збагачувати словник, розвивати вміння працювати самостійно.  Виховувати любов до поезії, народної творчості.
                                                Хід виховної годин
Клас об'єднаний в групи за власними уподобаннями. Відповідно кожна група отримала завдання з результатами, якого познайомить клас під час проведення виховної  години
        Правознавці
        Історики,
        Дослідники
        Аніматори.
        Народні умільці
Вправа «П’ять добрих слів»
На заздалегідь приготовлених паперових долоньках діти пишуть свої імена. Передають долоньки в групі. Товариші записують рису, яка характеризує  однокласника. Долонька повертається до власника.
Вступне слово вчителя.
-         Сьогодні ми з вами зібралися на заняття з правознавства. Темою цього заняття буде : «Я маю право…»  На що ви маєте право дізнаєтесь тоді, коли відгадаєте загадку:
Воно належить мені, але інші вживають його частіше за мене.
-         Так, це - ім'я людини. Отже, тема нашого заняття «Я маю право на ім'я».
-         Поспілкуйтеся в групах і визначте, що, на вашу думку, означає цей вислів?
-         А тепер послухайте, як про це говорять правові документи. Слово надається представникам групи «Правознавці».
Виступ групи «Правознавці»
          В стаття 7 Конвенціїї про права дитини говорить про те, що кожна дитина  «…з моменту її народження має право на ім'я…». Тобто, кожній дитині відразу після її народження надається ім'я та прізвище. Про це записується в спеціальну книгу реєстрації. Дитині видається перший в її житті офіційний документ «Свідоцтво про народження», де записані її ім'я, прізвище , адреса та імена батьків. За цим документом дитина стає громадянином своєї держави та індивідуальністю.
І за статтею 8 Конвенціїї про права дитини всі зобов'язані «..поважати право дитини на індивідуальність …». Якщо ж  «…дитина протизаконно позбавляється частини або всіх елементів своєї індивідуальності», то держава надає їй допомогу по відновленню втраченого.
Вправа «Асоціативний кущ»
-         Поспілкуймося  в групах  і  складемо асоціативний кущ «Індивідуальність».



    Ім'я, прізвище,                  Індивідуальність            особливі риси х-ру             
       по батькові                                                                                              

            особливості             особливості                          особливості
              мислення                поведінки                             здібностей
-         Тепер зробимо висновок: індивідуальність – особлива не схожа на інших людина з власним іменем, характером, розвитком.
-         А тепер давайте спробуємо уявити, що було б якби люди не мали імен.
Кожна група висловлює своє припущення.
           Виступ групи «Аніматори»

-         Аніматори приготували нам відеосюжет  «Легенди про те, як виникли імена»  

     Легенда про імена

-         Ось тому ми всі маємо свої імена.
-         А чи задумувались ви над тим, що означає ваше ім'я, яка його історія? Чи завжди було ваше ім'я, як воно звучало раніше?  Які імена дають жителям інших країн?
-         Дати відповіді на ці запитання нам допоможуть історики.
         Виступ групи «Історики»
       -         Щоб відповісти на ці запитання ми пропонуємо вам відправитись  на екскурсію у минулі століття, у глибину віків. Іноді деякі імена у нас викликають посмішку. Це тому, що ми не знаємо їх походження. З відеосюжету ми зрозуміли, що ще на початку розквіту людства виникла потреба в іменах. Імена в прадавніх людей мали магічне значення, яке повинне було оберігати власника від біди, злих сил, нещасть. Ось тому й підбирали такі, які б захищали, ховали, були талісманами – оберегами.  Вважали, що імена складали долю людини.
    -         Поспілкуйтеся в групах, обговоріть і висловіть свою думку: якою буде дитина, за віруванням наших предків, що має ім'я Вовк, Лев, Ведмідь.
Вп        Вправа «Стілець різних думок».
         Представник від групи сідає на стілець, що стоїть окремо і висловлює думку групи.
-         Такі імена давали дітям, щоб вони були сильними і сміливими.
-         Чому іноді дітей називали Погана, Поганка, Павук,  Кобиляча Голова, Горе?
Вправа «Стілець різних думок».
  Виступ групи «Історики»
-         Такі імена давали навмисне, щоб відвести від дітей злих духів, «погані» очі, смерть.
-         Звідки взялися імена Біляна, Політко, Селюк, Безсон?
Вправа «Стілець різних думок».
   Виступ групи «Історики»
-         Ще були й імена на позначення кольору волосся, очей малюків, місця, часу народження, соціального стану, виду занять батьків. При народженні дитини наші предки  уважно прислухалися до природи, дивилися, під якими зорями (сузір'ями) народилась дитина, а також враховувати характер дитини, її зовнішність. Так виникли імена Білян, Боголіп, Гожий, Гладиш, Здоровега, Краса, Прикраса, Синьоока, Світлана, Ясна, Безсон, Будило, Веселун, Буян, Завид, Жадько, Забава, Несміяна, Услада, Шепетуха. Ще дітей називали за порядком народження в сім'ї Первак, Одинець, Третяк, Осмак.
-         Наші предки вважали, якщо ім'я обрано правильно, людина в подальшому своєму житті повинна бути щасливою.
Вправа «Дерево наших імен»
-         Проную вам створити дерево імені нашого класу. У кожного з вас є листочок. Обдумайде, що означає ваше ім'я, запишіть свою думку на листочку.
-         А тепер послухайте виступ групи «Дослідники». Вони дослідили походження ваших імень та їх значення. Допишіть наукові твердження на ваші листочки.
   Виступ групи «Дослідник»
   Дослідники знайомлять дітей із значеннями імен . Значення дописуються в         листочки і створюється «Дерево імен».
-         Ви почули, що за віруваннями відповідно імені в людини формується характер. Поверніться до своїх долоньок і запишіть, які риси характеру притаманні саме вашому імені. Створимо з ваших долоньок  стовбур до «Дерева імен».
Виступ групи «Дослідник»
-         Чи знаєте ви, що слово «іменини» означає не день народження, як ми зараз вважаємо, а день надання дитині імені. Тому «іменини» майже ніколи не співпадають з днем народження. Бо за традиціями  дітям давали імена святого чи святої в день якого або ж близько  діти були народжені. Тепер таких  традицій не завжди дотримуються. Ось тому ми з вами маємо день народження і іменини.
-         До нас завітали народні умільці. Вони теж приготували цікаве повідомлення.
 Виступ групи «Народні умільці»
-         З давніх- давен українці пишалися своїми вишивками: сорочками, рушниками, скатертинами, запасками, хустками. Вони були  оберегами людини, родини, роду, рідної землі. Бо зображені на них не просто трикутники, квадрати, кола, завитки. Це древні символи захисту. А ще українці кодували у вишивці свої імені. Кожен значок означав якусь букву. Пропонуємо вашій увазі закодовані імена учнів нашого класу та й не тільки.
            
                  
Слово вчителя. Вправа «Скарбничка».
-         Закінчуємо  наше заняття вправою «Скарбничка».  Що з почутого вами сьогодні сподобалось і ви візьмете в свою «Скарбничку знань»? Що було нецікавим і треба залишити?
-         Кожен з вас поклав щось сьогодні у свою скарбничку. Скарби у всіх різні. Але добре, що ви всі пам'ятаєте про своє право на ім'я, прізвище, громадянство. Це ваша власність. Ніхто і ніколи не має права порушити її, бо ви індивідуальність. Вам треба навчитися ставитися з повагою до себе і тоді інші будуть вас поважати. Пам'ятайте народне прислів'я: не ім'я красить людину, а людина ім'я. Пам'ятайте, що ви особливі, що ви такі одні - неповторні.
        Запис вірша В.Симоненка «Ти знаєш, що ти людина?»

       Використані Інтернет-джерела
1.     Відеосюжет  «Легенди про те, як виникли імена»  https://www.youtube.com/watch?v=gyOGmDuSR2s.
2.     Відеосюжет  В.Симоненк «Ти знаєш, що ти людина?»
3.Загадки українською мовою
http://zagadki.org.ua/ua/riddles/kids/p14/.
4.Закодовані імена в українській вишивці
cоma.in.ua/31255?utm_source=facebook&utm_medium=ridnaua&utm_campaign=zakodovaniimena.
5.Історія та значення імен. http://sjogodni.org.ua/index/0-20